Nie ma szarości! Jest tylko białe i czarne!
Blog > Komentarze do wpisu
Ponidzie w Słonecznym Zdroju kontra Xylonyt

Są cudowne miejsca na Ziemi. 

Do jednych z nich należy Restauracja Ponidzie w Hotelu Słoneczny Zdrój w Busko-Zdrój.

Restauracja Ponidzie w Busko Zdrój 

Wprawdzie w pierwszym momencie po wejściu zastanowiłem się co mi przypomina wnętrze restauracji, które wygląda jak stołówka w ośrodku Funduszu Wczasów Pracowniczych w dawnej Polsce Ludowej, ale prędziutko jednak zostałem poinformowany, że taka teraz moda i lokal urządzony jest jak najbardziej "trendi". 

Ponidzie Busko Zdrój Ponidzie Busko Zdrój

Wkrótce po zajęciu stolika podeszła do nas wesoła pani kelnerka, wręczając karty dań i przyjmując zamówienie na napoje. Karta prosta, przypominająca tą z edycji Magdy Gessler, a w niej kilka sztandarowych potraw i kuchnia regionalna także. Nie ma jednakowoż opatentowania żadnego w innych lokalach, więc umiejętne dobranie nazw - jeżeli jest ze smakiem - jest jak najbardziej do zaakceptowania.

Gicz jagnięca Ponidzie Busko Zdrój

Mysz zamówiła gicz jagnięcą z komosą ryżową, mini cukiniami i żelem pomarańczowym.

Bulion w Restauracji Ponidzie Busko Zdrój

Ja zdecydowałem się na bulion z perliczki z pierożkami z gęsią i lubczykiem,

Schabowy z kością w Ponidziu Busko Zdrój

a jako drugie danie wybrałem schabowego z kością, pure ziemniaczane ze skwareczkami z wędzonej słoniny i młodą kapustę.

Dostaliśmy także czekadełka: tatar z pstrąga i galaretka buraczana. Szczególnie smaczny był tatar. Gicz jagnięca to bajka. Przyrządzona starannie, z sercem. Mięso mięciutkie rozpływa się w ustach. Przyprawiona subtelnie, nie ostro i nie słono, tak by można było się wgłębić w smak jagnięciny. To prawdziwa rozkosz dla podniebienia.

No to teraz kilka słów o moim schabowym. Już wcześniej przekonałem się, że schabowego powinno się robić z kością - wówczas jest bardziej aromatyczny i o wiele smaczniejszy. Ten w Ponidziu zaskoczył mnie totalnie. Przede wszystkim nie była to sucha podeszwa, jak się często udaje kucharzom wysmażyć na wiór mięso na patelni lecz sporej wielkości, dobrze przyrządzony kawał miękkiej wieprzowiny w chrupiącej panierce. Ogromna porcja i niebywały smak. Miałem nawet przejściowe kłopoty pod koniec konsumpcji z pomieszczeniem obiadu w żołądku. Jakoś jednak udało się zjeść do końca, czego nie można powiedzieć o Myszy, która zostawiła znaczną część swojej giczki.

Restauracja Ponidzie w Hotelu Słoneczny Zdrój to miejsce zdecydowanie godne polecenia tym konsumentom, którzy cenią sobie dobrą kuchnię. Warto tam pojechać. My na pewno zrobimy to jeszcze raz! :) 

wtorek, 27 listopada 2018, xylonyt

Polecane wpisy

  • krojenia cebuli mam dość

    Kiedy w ubiegłym tygodniu pokroiłem 4 kg. cebuli w drobną kosteczkę następnego dnia przystąpiłem do poszukiwań jakiś urządzeń do rozdrabniania warzyw. Dziś nade

  • urlop w listopadzie ?

    Urlop w listopadzie? Jak najbardziej tak! Dni są krótkie, słońce świeci zdechle, a po zmianie czasu na zimowy człowiek obłąkany taki chodzi. Oto główne powody u

  • najazdy garażowe

    Odebrałem najazdy, które wykonał mi Pan Maryś. Zapłaciłem stówkę. Jestem bardzo zadowolony. O takim czymś rozmyślałem zawsze. W kolejne poprzednie soboty zabite

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Mysz, *.centertel.pl
2018/11/28 11:18:56
Było pysznie